perioade

care este definiția perioadelor în baschet?

câte perioade sunt într-un joc de baschet?

cât timp este o perioadă?

un joc de baschet este format din patru sferturi de 10 minute fiecare. Pentru un joc de baschet de liceu, există patru perioade de 8 minute; există o pauză de 10 până la 15 minute la pauză și o pauză de 1 minut între prima și a doua perioadă și o altă pauză de 1 minut între a treia și a patra perioadă.

în NBA, nu există nicio diferență între un „sfert” și o „perioadă”. Există patru perioade (sau patru trimestre) într-un joc, primele două trimestre cuprinzând prima repriză (după care există o pauză de dimensiuni decente), iar ultimele două trimestre cuprinzând a doua repriză și fiecare perioadă durează 12 minute.

în baschetul masculin NCAA, există doar două perioade care durează aproximativ 20 de minute fiecare. Timpul din toate perioadele dintr-un joc de baschet se numește timpul de reglementare. Dacă după reglementare există o egalitate care nu se poate întâmpla niciodată în niciun meci de baschet, echipele vor trebui să joace prelungiri până când scorul unei echipe este înaintea celeilalte.

după fiecare perioadă, există o pauză. Dacă un joc este jucat în format de 4 perioade, există o scurtă pauză între perioadele 1-2 și 3-4; și o pauză de 15 minute în perioadele 2-3, care se numește pauză la pauză. Doar jocurile de baschet masculin NCAA au o pauză de pauză.

fără întrebări? Plasați un pariu acum!

există patru perioade (sau patru trimestre) într-un joc, primele două trimestre cuprinzând prima repriză (după care există o pauză de dimensiuni decente), iar ultimele două trimestre cuprinzând a doua repriză și fiecare perioadă durează 12 minute.

în baschet colegiu, există doar două perioade (prima și a doua jumătate). Fiecare jumătate (sau perioadă) are o durată de 20 de minute. Există un interval de două minute între prima și a doua perioadă și între a treia și a patra perioadă.

dacă jocul este egal după a patra perioadă, acesta continuă cu o perioadă suplimentară de cinci minute, apoi cu câte perioade de cinci minute sunt necesare pentru a rupe egalitatea.

baschetul universitar masculin joacă două jumătăți de douăzeci de minute, în timp ce baschetul universitar feminin joacă patru perioade de zece minute. Perioada de pauză în NBA este aceeași ca și în cazul baschetului universitar. Perioada de pauză este de 15 minute.

în această perioadă de pauză, jucătorii se pot odihni sau strategiza cu antrenorul.

perioada de pauză este de 15 minute în NBA. Acest lucru este considerabil mai scurt decât în cazul altor sporturi, cum ar fi fotbalul American, unde perioada de pauză este prelungită.

de obicei, în perioada de pauză, jucătorii pot sta și se pot relaxa în timp ce se pregătesc pentru următorul joc. În acest timp, antrenorul va evalua jocul și performanța fiecărui jucător pe tot parcursul jocului.

jocurile de reglementare din NCAA rulează în total 40 de minute, împărțite în două jumătăți de 20 de minute. În NBA, jocurile de reglementare se desfășoară în total 48 de minute, împărțite în patru sferturi de 12 minute. Perioadele suplimentare atât pentru NCAA, cât și pentru NBA durează 5 minute.