Historie / SuperSport-africký zdroj sportovního videa, příslušenství, výsledků a zpráv

je to pýcha jihoafrického ragby a závist světa hraní ragby. Currie Cup není jen nejstarší domácí soutěží ve hře; je také bezkonkurenční, pokud jde o historii a tradici.

je to příběh, který začíná již v roce 1889, kdy nedávno založená Jihoafrická ragbyová fotbalová Rada uspořádala první celostátní domácí soutěž. Turnaj se konal v Kimberley a prvním vítězem se stala Západní provincie, která porazila Griqualand West, Transvaal a východní provincii.

samotný pohár dorazil na naše břehy až o dva roky později, když s sebou putovní skupina britských ostrovů přinesla trofej darovanou sirem Donaldem Curriem. Jeho pokyny byly jasné: dejte to místnímu týmu, který vám dá nejlepší zápas na turné.

Rugby historik Paul Dobson nám dává podrobný popis těchto raných let v článku publikovaném na rugby15.co.za webové stránky: „Žádný tým neporazil turisty z roku 1891, ale počítali s tím, že Griqualand West proti nim hrál nejlépe – možná diplomatické rozhodnutí, protože Kimberley byla tehdy v područí mužů, jako jsou Cecil John Rhodes a Barney Barnato,“ píše o prvních držitelích poháru.

“ Griquas byl nerad, aby se s ním rozloučil, aby splnil Currieho podmínky, že bude použit pro interprovinciální soutěž, ale nakonec se vzdali,“ vysvětluje.

museli vědět, co přijde. Týmy se s tím neradi rozloučí dodnes.

nicméně v roce 1892-prvním roce, kdy provincie skutečně soutěžily proti sobě O pohár-měla trofej již dvě jména. Trvalo by dalších 30 let, než by se k nim připojil další tým (Transvaal v roce 1922).

říci, že západní provincie dominovala v prvních letech, by bylo podhodnocením. Vyhráli všechny kromě jednoho z prvních deseti turnajů, a jediný důvod, proč neudělali deset z deseti, je, že v roce 1899 nesoutěžili.

dominovali do té míry, že byli 19 let neporaženi (12/9/1892 až 26/7/1911, 46 vyhrává 2 remízy, 1002 bodů proti 82).

je to statistika, jako jsou tyto, že fanoušci Blue Bulls rádi vychovávají pokaždé, když jim bylo řečeno, že WP má o devět titulů více než oni. „Je to, jako byste viseli nad krbem,“ budou slova, která náhle ukončí braai.

v této debatě o poháru králů si nevybíráme strany.

víme, že tyto rané turnaje byly velmi odlišné od toho, na co jsme dnes zvyklí.

o Currie Cupu rozhodlo až finále poprvé v roce 1939. V roce 1968 se také stala každoroční soutěží.

bylo zastaveno světovými válkami; rozdělené, protažené, zmenšené a ohnuté válkami v zasedací místnosti. Ale v nějaké formě to přežilo.

dnes je na poháru 67 rytin, které nám připomínají každý tým, který musel ctít, aby ho zvedl do vzduchu. Za posledních 125 let se toho hodně změnilo, ale to se nestalo: rytina číslo 68 bude stejně urputně soutěžit jako vždy.