ultimele trei egaluri din istoria finala Cupei Stanley

dacă Boston câștigă acasă în seara asta, finala Cupei Stanley se va întoarce în Canada pentru un joc decisiv 7. Dacă Vancouver câștigă, Canucks va câștiga prima lor Cupă Stanley în trei încercări. Dar dacă echipele se leagă?

este foarte puțin probabil ca meciul din această seară să se încheie la egalitate. La urma urmei, articolul 84.5 din Regulamentul NHL dictează că atunci când un joc din playoff-ul Cupei Stanley este egalat la sfârșitul Regulamentului, echipele vor juca perioade de prelungire de 20 de minute, iar echipa care marchează primul gol va fi declarată câștigătoare. Dar din 1927, au existat trei egalități în istoria finalelor Cupei Stanley și toate trei au implicat Bruins.

în 1927, senatorii Bruins și Ottawa au jucat la egalitate de 0-0 în jocul 1 din ceea ce trebuia să fie cea mai bună serie din trei. Președinte NHL Frank Calder a decis că gheața de la Boston Garden nu a fost redată după două perioade de prelungiri de 10 minute și a numit jocul. Calder a decis că jocurile ulterioare vor folosi același format cu două ore suplimentare și că, dacă seria nu va fi decisă după cinci jocuri, Bruins și senatorii vor împărtăși titlul. Ottawa a câștigat jocul 2. Echipele au egalat Jocul 3.

după cum a scris Seabury Lawrence în New York Times înainte de victoria cu 3-1 a Ottawa pentru a câștiga seria (2-0-2) în jocul 4, „aceste blocaje au dus la introducerea atât de multor if-uri, and-uri și but-uri în situația în care probabil va intra în istorie ca ipotetic hockey series.”

nu a existat o altă egalitate în finala Cupei Stanley până în 1988, când puterea a ieșit la Boston Garden, cu Bruins și Oilers egalați cu 3-3 în a doua perioadă a jocului 4. Jocul a fost suspendat și reluat în întregime două nopți mai târziu în Edmonton, unde Oilers a câștigat cu 6-3 pentru a finaliza o măturare de patru jocuri. „Americanii îl vor numi 4-a”, a spus starul Edmonton, Wayne Gretzky, despre jocul mutat. „O să-i spunem 4, nu?”

notă: nu am menționat egalitatea în jocul 4 din finala Cupei Stanley din 1919. În acel an, seria a fost anulată din cauza unui focar de gripă. Mulțumesc, Jeff!