career insights: Zostań opiekunem

poradnik

Jeśli szukasz kariery, która będzie wyzwaniem dla Twojego umysłu i pomoże Ci poczuć się spełnionym, nie szukaj dalej niż praca opiekuńcza. Pomaganie ludziom, którzy potrzebują twojej pomocy, może być satysfakcjonującym i interesującym doświadczeniem. Ta kariera pozwala zarabiać na życie, a jednocześnie wiedząc, że robisz dużą różnicę w życiu osoby wrażliwej.

co to jest Opiekunka?

opiekun jest wyszkolonym profesjonalistą, który wspiera innych ludzi we wszystkich aspektach ich codziennego życia, w tym w przygotowywaniu i jedzeniu posiłków, spotkaniach towarzyskich, zajęciach fizycznych, wsparciu medycznym i toaletowym. Niektórzy pracownicy opieki pracują w domach opieki, a inni są zatrudnieni na podstawie umowy w domach pacjentów. Opiekunowie osiedlowi podróżują do domów różnych osób w społeczności.

pracownicy wsparcia mogą również pomóc w udzielaniu pomocy, porad i wsparcia pacjentom i klientom w zakresie umiejętności życiowych (w tym gotowania i budżetowania) i mogą pomóc w udzielaniu wsparcia emocjonalnego w razie potrzeby.

pracownicy opieki nad wspólnym życiem będą mieszkać w tym samym miejscu co ich pacjenci. Czasami witają innych we własnym domu, ale zazwyczaj mieszkają z osobami w swoich domach. Czasami jest to krótkoterminowe (oferowanie wieczornej lub weekendowej opieki nad pełnoetatowymi opiekunami) lub może to być pomoc w ciągu dnia lub nocy.

czym zajmuje się Opiekunka?

na co dzień opiekunka zapewnia wsparcie osobom potrzebującym opieki. Pomaga im to poprawić swoje życie, pomagając im w ich konkretnych potrzebach i codziennych zadaniach. Może skończyć się to pracą z osobami starszymi, osobami niepełnosprawnymi, osobami z trudnościami w uczeniu się lub dziećmi.

Twoje kluczowe obowiązki często obejmują:

  • organizowanie spotkań z klientami i ich rodzinami w celu określenia ich potrzeb i opracowania planu opieki dla dalszego rozwoju
  • pomaganie klientom w ich osobistych potrzebach opieki, w tym pomaganie im w jedzeniu, myciu, ubieraniu, toaletowaniu i lekach
  • pomaganie klientom w zakupach i wysyłaniu ich na wizyty do lekarza rodzinnego, a także inne sprawunki i zadania
  • udzielanie emocjonalnego wsparcia klientom i ich rodzinie członkowie
  • dbanie o to, aby twój klient był wygodny, szczęśliwy i zadbany przez cały czas

co umiejętności, których potrzebuje Opiekun?

aby być skutecznym opiekunem, musisz mieć chęć pomagania ludziom i dużą cierpliwość. Aby skutecznie komunikować się z klientami, musisz wykorzystać silne umiejętności komunikacyjne. Ważne jest również, aby zawsze być wrażliwym, taktownym i pełnym szacunku przez cały czas, bez względu na to, jak się czujesz sfrustrowany.

inne kluczowe umiejętności i atrybuty to:

  • posiadanie przyjaznej natury, dobrego humoru i przystępnego zachowania
  • umiejętność budowania silnych relacji z klientami i ich rodzinami oraz budowanie poczucia zaufania
  • niemal nieograniczona cierpliwość
  • wrażliwość na potencjalnie kłopotliwe schorzenia
  • poczucie spokoju, zwłaszcza pod presją, ponieważ niektórzy klienci mogą być niespokojny, nerwowy, a nawet agresywny
  • silne umiejętności rozwiązywania problemów

jakie kwalifikacje potrzebujesz, aby być opiekunem?

chociaż można rozpocząć pracę w roli opiekuna bez żadnych formalnych kwalifikacji, zawsze dobrym pomysłem jest posiadanie oficjalnych kwalifikacji. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsza praca wolontariacka z pacjentami w domu opieki.

nie potrzebujesz żadnych matur, poziomów A ani stopni. To powiedziawszy, powinieneś nabyć umiejętności pierwszej pomocy i zaleca się posiadanie NVQ w opiece zdrowotnej i społecznej, poziomy 2 i 3. Kursy te są korzystne dla pracy w opiece społecznej dla dorosłych, ponieważ nauczą cię, jak najlepiej wspierać osoby, które mają trudności w nauce lub osoby starsze z demencją.

po rozpoczęciu pracy jako opiekunka w dowolnym charakterze, musisz zaangażować się w 12-tygodniowy program indukcji. Dzięki temu masz pewność, że spełniasz minimalne standardy opieki w Wielkiej Brytanii. Normy te obejmują ochronę, równość, integrację, zdrowie i bezpieczeństwo.

ile zarabia Opiekunka?

kiedy zaczynasz pracę jako opiekun, prawdopodobnie zaczniesz zarabiać od 12 000 do 16 000 funtów rocznie. Część tej zmiany będzie zależeć od konkretnej lokalizacji w kraju. Gdy zdobędziesz więcej doświadczenia i zdobędziesz więcej kwalifikacji, możesz spodziewać się, że Twoje wynagrodzenie wzrośnie do £18,000 – £21,000 rocznie. Może to jeszcze wzrosnąć, jeśli przejmiesz rolę nadzorczą.

w niektórych umowach zawarte zostaną zakwaterowanie i niektóre posiłki. Możesz również zarobić jeszcze więcej pieniędzy pracując w godzinach nadliczbowych (w weekendy, święta i wieczory).

Zobacz kursy związane z tą karierą