2-Základy (útok & obrana, bodování atd.)
4-fauly
5-Glosář volejbalových termínů

základy

délka hry

volejbalový zápas obvykle trvá mezi 60 a 90 minutami (asi 20 minut na hru). Hodiny nejsou faktorem; hra pokračuje, dokud jeden tým nevyhraje tři hry.

začátek hry

zápas začíná podáním hráče v zadní části kurtu.

útok & obrana

členové týmu, kteří dostávají podání, mají tři zásahy, aby poslali míč zpět přes síť, obvykle v sekvenci nárazu, sady, hrotu, aniž by míč dopadl na zem na jejich straně nebo stejný hráč zasáhl míč dvakrát za sebou. Po obdržení podání, první hráč, který se dotkne míče, používá řízený zásah, volal ránu, zasáhnout míč ve vzduchu k setrovi. Setr obdrží narážel přihrávku a používá lofting přihrávku, volal set, předat míč k útočníkovi. Když útočník obdrží sadu, použije tvrdý zásah, zvaný hrot, aby udeřil míč na soupeřovu stranu hřiště.

soupeř se pokusí zablokovat hrot. Pokud je blok vynechán, soupeř se pokusí získat kontrolu provedením nárazu. Pokud hráč získá kontrolu nad míčem ve svém počátečním nárazu, cyklus bump, set, spike se opakuje na každé straně, dokud jeden tým nezíská bod. Tým, který slouží, pokračuje v podávání, dokud neztratí bod, v takovém případě se podání střídá se soupeřem.

typy hitů

obecně lze hity klasifikovat do kterékoli ze tří kategorií: pass, block nebo attack. Přihrávka je jakýkoli zásah do spoluhráče a zahrnuje ránu (předloktí), režijní průchod, set a dig. Blok je pokus o síť, aby zabránil soupeři v zasažení míče přes síť. Útok je jakýkoli zásah do soupeřova dvora a zahrnuje špičku, špičku, skládku, ránu a režijní průchod.

bodování

bod je zaznamenán, když míč dopadne na zem uvnitř soupeřova hřiště, nebo když soupeř nemůže vrátit míč přes síť ve třech zásazích, zasáhne míč mimo hrací plochu nebo se dopustí chyby. V roce 1999 se oficiální pravidla bodování volejbalu změnila z bodování sideout na rally scoring. V rallye bodování, každý tým může získat bod z podání. Každá hra se hraje na 25 bodů a tým musí vyhrát o 2 body. První tým, který vyhrál tři hry, vyhrává zápas. Pokud každý tým vyhrál 2 hry, pátá a poslední hra se hraje na 15 bodů, a tým musí vést o dva body, aby vyhrál.