Flashback to Usain Bolt ‚forgotten world record‘

o tři týdny později, muž, který by pokračoval být označen ‚Lightning Bolt‘ běžel jeho vůbec první soutěžní 100m na Krétě, vyslání slibný, ale všední čas 10.03 sekundy.

brzy poté se věci vznítily. Jen ve svém třetím závodě se dostal do vzdálenosti 0,02 sekundy od světového rekordu Asafy Powella a obsadil 9.76 na mezinárodní pozvání Jamajky v Kingstonu, v době, která by dala čerstvý vzduch mezi sebe a jakékoli olympijské finále v historii.

tvrdošíjní kritici byli k tehdejší legitimitě skeptičtí, neboť Bolt se v noci dostal domů o celých 0,32 sekundy před svého nejbližšího vyzyvatele. Jak by jim to někdo mohl vyčítat? Na jaké planetě se mohla tato genetická anomálie přiblížit nejrychlejšímu času v historii právě ve svém třetím soutěžním závodě na 100 metrů?

o několik týdnů později měl Bolt roztažené ruce, když v New Yorku jezdil za rohem, takže po jeho brázdě bylo zničeno pole světové úrovně.

nový světový rekordman se zapsal do historie jen ve svém čtvrtém soutěžním 100m na mítinku, který by sledoval jen málokdo mimo atletický svět, ale zajistil, že jeho jméno bude na rtech všech směřujících k velké scéně v Pekingu.

možná nikdy nebyl sportovec vhodnější pro globální výsluní. Když mu kamera ukázala cestu, byl ve svém živlu. Když tančil na startovní čáře nebo se krčil do své podpisové pozice blesku, dav vybuchl. Když si přiložil prst ke rtům a během několika sekund před startovní pistolí zonoval, dav ztichl. Peking byl Bolt show, všichni ostatní sportovci byli podpůrné obsazení.

poté, co běhal přes své teplo a semifinále stejným způsobem jako kdokoli jiný, když se blýskl přes silnici čekajícím autem, byl Jamajčan připraven předvést show pro olympijské finále.

téměř karbonová kopie jeho rekordu v New Yorku jeden měsíc před, Bolt odstartoval ze smečky, vtrhl do oslavy celých 20 metrů před cílovou čarou, jednou si porazil hruď a postaral se, aby nezakopl o rozvázanou tkaničku, když zlomil svůj vlastní světový rekord.

Pic: Mark Shearman

v New Yorku se ohlásil sportovnímu světu, v Pekingu se ohlásil světu. O šest dní později zaokrouhlil Peking třemi zlatými medailemi a třemi světovými rekordy a do své rostoucí sbírky přidal štafetu na 200 metrů a 4×100 metrů.

samozřejmě to, čeho Bolt dosáhl v Londýně, Riu de Janeiru a zejména v Berlíně, kde dodnes stojí jeho světové rekordy 9,58 a 19,19, bude navždy zapsáno do historie. Vskutku, stejně tak jeho první světový rekord v New Yorku, i když se možná budete muset podívat dále na stránku.

31. května si připomínáme 13. výročí Boltova prvního mistrovského závodu na 100 metrů, který, pokud jeho trenér dostal jeho přání, se téměř vůbec neuskutečnil.